Politechnika Częstochowska - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Rachunkowość WZ-LOGI-Z1-RACH-04
Ćwiczenia (CW) Semestr letni 2018/2019

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 15
Limit miejsc: (brak limitu)
Zaliczenie: zaliczenia lub końcowy przedmiotu
Efekty uczenia się:

EK 1 - definiuje podstawowe pojęcia. Wymienia i opisuje zasady obowiązujące w rachunkowości. Posiada umiejętność posługiwania się terminologią stosowaną w rachunkowości i komunikowania się ze służbami finansowo-księgowymi.

EK 2 - klasyfikuje główne składniki majątku i kapitału. Potrafi sporządzić bilans.

EK 3 - zna funkcjonowanie kont księgowych. Posiada umiejętność ewidencjonowania na nich zdarzeń gospodarczych.

EK 4 - Rozróżnia rodzaje (kategorie) kosztów i przychodów przedsiębiorstwa oraz potrafi ustalić wynik finansowy.

Metody i kryteria oceniania:

SPOSOBY OCENY ( F – FORMUJĄCA, P – PODSUMOWUJĄCA)

F1. Indywidualna odpowiedź studenta w czasie zajęć

F2. Test teoretyczny

P1. Kolokwium zaliczeniowe

EK 1

(ndst) Student nie zna definicji oraz podstawowych funkcji i zasad rachunkowości. Nie potrafi określić znaczenia rachunkowości

w systemie informacyjnym przedsiębiorstwa

(dst) Student potrafi zdefiniować pojęcie rachunkowości oraz posiada wiedzę na temat procesu informacyjnego rachunkowości w przedsiębiorstwie. Zna strukturę i funkcje rachunkowości w przedsiębiorstwie.

(db) Student zna nie tylko strukturę i funkcje rachunkowości w przedsiębiorstwie oraz posiada wiedzę na temat procesu informacyjnego rachunkowości, ale również potrafi wymienić i opisać zasady prawidłowej rachunkowości. Zna krajowe i międzynarodowe regulacje prawne rachunkowości.

(bdb) Student zna strukturę i funkcje rachunkowości w przedsiębiorstwie oraz posiada wiedzę na temat procesu informacyjnego rachunkowości. Potrafi wymienić i opisać zasady prawidłowej rachunkowości oraz zna i potrafi omówić krajowe i międzynarodowe regulacje prawne rachunkowości. Posiada wiedzę na temat dokumentacji księgowej i ksiąg rachunkowych.

EK 2

(ndst) Student nie potrafi wymienić elementów majątku przedsiębiorstwa oraz źródeł jego pochodzenia używając poprawnej terminologii. Nie potrafi sporządzić bilansu.

(dst) Student potrafi wymienić elementy majątku przedsiębiorstwa i źródeł jego pochodzenia używając poprawnej terminologii oraz sklasyfikować je w podstawowe grupy.

(db) Student potrafi wymienić elementy majątku przedsiębiorstwa

i źródeł jego pochodzenia używając poprawnej terminologii. Potrafi nie tylko sklasyfikować je w bardziej szczegółowe grupy ale również grupy te scharakteryzować (opisać). Umie sporządzić bilans.

(bdb) Student potrafi biegle wymienić i sklasyfikować elementy majątku i źródeł jego pochodzenia oraz scharakteryzować ich poszczególne grupy. Wiedza ta pozwala studentowi na sporządzanie bilansu szczegółowego.

EK 3

(ndst) Student nie zna budowy i zasad funkcjonowania konta. Nie potrafi dokonać księgowania zgodnie z zasadą podwójnego zapisu.

(dst) Student posiada podstawową wiedzę na temat konta. Zna zasady funkcjonowania kont bilansowych i wynikowych. Potrafi dokonać prostych księgowań zgodnie z zasadą podwójnego zapisu. Nie potrafi jednak wskazać (wyróżnić, rozróżnić) operacji wynikowych i bilansowych.

(db) Student nie tylko zna zasady funkcjonowania kont bilansowych

i wynikowych ale potrafi również dokonać podziału i łączenia kont. Potrafi dokonać księgowań zgodnie z zasadą podwójnego zapisu z rozróżnieniem operacji bilansowych i wynikowych.

(bdb) Student zna zasady funkcjonowania kont, ich łączenia i podziału. Potrafi sprawnie dokonać prawidłowych księgowań na kontach ze wskazaniem operacji bilansowych i wynikowych. Zna istotę i pojęcie wyniku finansowego oraz potrafi dokonać księgowego ustalenia wyniku finansowego.

EK 4

(ndst) Student w żaden sposób nie potrafi zdefiniować pojęcia kosztów i przychodów.

(dst) Potrafi zdefiniować pojęcie kosztu i przychodu. Nie potrafi jednak rozróżnić pojęcia kosztu i wydatku oraz zdefiniować przychodu.

(db) Potrafi rozróżnić pojęcie kosztu i wydatku oraz zdefiniować przychód.

Potrafi również wskazać niektóre przychody i koszty wpływające na wynik finansowy przedsiębiorstwa.

(bdb) Potrafi nie tylko określić, co jest kosztem, wydatkiem i przychodem ale zna i umie opisać poszczególne grupy kosztów i przychodów. Ponadto wykorzystując informacje dotyczące poniesionych kosztów i osiągniętych przychodów potrafi ustalić wynik finansowy jednostki gospodarczej.

Zakres tematów:

C 1 - Zajęcia wprowadzające – omówienie zasad dostępu do zadań rozwiązywanych na ćwiczeniach, przedstawienie zasad i warunków zaliczenia. 1h

C 2 – Cel działalności jednostki gospodarczej i funkcje rachunkowości. Zastosowanie zasad rachunkowości w praktyce przedsiębiorstw. 1h

C 3 – C6 – Zasoby majątkowe jednostki gospodarczej w rozumieniu bilansowym. Klasyfikacja zasobów majątkowych. Klasyfikacja źródeł finansowania zasobów majątkowych. Bilans majątkowy. 4h

C7 – C9 - Operacje gospodarcze bilansowe. Bilans końcowy. 3h

C 10 – C12 – Ewidencja kosztów i przychodów. Operacje gospodarcze wynikowe. 3h

C13- C14 - Ewidencja operacji gospodarczych w zakresie ustalania rzeczywistego kosztu wytworzenia wyrobów gotowych. Wynik finansowy. 2h

C 15 - Kolokwium zaliczeniowe 1h

Metody dydaktyczne:

1. Podręczniki i skrypty

2. Sprzęt audiowizualny

3. Zestawy zadań

4. Tablica, kreda, flamastry

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 (brak danych), (sala nieznana)
Anna Padlowska 21/ szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Politechnika Częstochowska.
ul. J.H. Dąbrowskiego 69
42-201 Częstochowa
tel: +48 (34) 3255-211 https://pcz.pl
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.0.4.0-4 (2024-07-15)