Literatura: |
PODSTAWOWA
1. J. Godlewska, T. Fołta, Zaawansowana rachunkowość finansowa z elementami etyki zawodowej i technologii IT, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Warszawa 2016
2. Rachunkowość przedsiębiorstw, red. nauk. K. Czubakowska, PWE, Warszawa 2014
3. Rachunkowość przedsiębiorstw wybranych sektorów gospodarki, red. T. Kiziukiewicz, PWE, Warszawa 2014.
4. Rachunkowość finansowa dla profesjonalistów, (red.), W. Gabrusewicz, SKwP, Warszawa 2011.
UZUPEŁNIAJĄCA
1. Chomuszko M., Kurs księgowości komputerowej Sage Symfonia, PWN, Warszawa 2017
2. Auksztol J., Chomuszko M., Polit-Szychalewska, Poradnik przedsiębiorcy. Sage Symfonia, PWN, Warszawa 2017
|
Efekty uczenia się: |
EK 1-Zna zasady i regulacje prawne rachunkowości odnośnie zagadnień prowadzenia rachunkowości przy pomocy systemu finansowo-księgowego.
EK 2-Posiada wiedzę na temat podstaw dotyczących ilościowych i jakościowych metod, które umożliwiają przeprowadzenie analiz kategorii ekonomicznych służących zarządzaniu przy wykorzystaniu narzędzi zinformatyzowanej rachunkowości.
EK 3- Posiada umiejętności rozumienia podstawowych kategorii ekonomicznych; w odniesieniu do systemu rachunkowości skomputeryzowanej, rozumie wpływu czynników ilościowych ewidencjonowanych w systemie rachunkowości skomputeryzowanej na zarządzanie.
EK 4- Jest przygotowany do pracy w przedsiębiorstwach różnych branż na stanowiskach w komórkach finansowo – księgowych przedsiębiorstwa wykorzystujących komputerowe systemy finansowo-księgowe, a także do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
|
Metody i kryteria oceniania: |
SPOSOBY OCENY ( F – FORMUJĄCA, P – PODSUMOWUJĄCA)
F1.Zadania projektowe w systemie finansowo - księgowym.
F2. Ocena zastosowań praktycznych uzyskanych wniosków z zadań.
P1.Egzamin pisemny.
FORMY OCENY - SZCZEGÓŁY
EK 1 (ndst) Student nie zna zasad i regulacji prawne rachunkowości odnośnie zagadnień prowadzenia rachunkowości przy pomocy systemu finansowo-księgowego. (dst) Student zna zasady i regulacje prawne rachunkowości w stopniu podstawowym i nie jest w stanie jasno wskazać zagadnień prowadzenia rachunkowości przy pomocy systemu finansowo-księgowego. (db) Student zna zasady i regulacje prawne rachunkowości, lecz nie umie wskazać uregulowań odnośnie zagadnień prowadzenia rachunkowości przy pomocy systemu finansowo-księgowego. (bdb) Student zna zasady i regulacje prawne rachunkowości odnośnie zagadnień prowadzenia rachunkowości przy pomocy systemu finansowo-księgowego.
EK 2 (ndst) Student nie posiada podstawowej wiedzy na temat podstaw dotyczących ilościowych i jakościowych metod, i nie umie dokonać analiz kategorii ekonomicznych służących zarządzaniu przy wykorzystaniu narzędzi zinformatyzowanej rachunkowości. (dst) Student posiada podstawową wiedzę na temat podstaw dotyczących ilościowych i jakościowych metod, lecz nie umie dokonać analiz kategorii ekonomicznych służących zarządzaniu przy wykorzystaniu narzędzi zinformatyzowanej rachunkowości. (db) Student posiada wiedzę na temat podstaw dotyczących ilościowych i jakościowych metod, lecz nie umie dokonać analiz kategorii ekonomicznych służących zarządzaniu przy wykorzystaniu narzędzi zinformatyzowanej rachunkowości. (bdb) Student posiada wiedzę na temat podstaw dotyczących ilościowych i jakościowych metod, i umie dokonać analiz kategorii ekonomicznych służących zarządzaniu przy wykorzystaniu narzędzi zinformatyzowanej rachunkowości.
EK 3 (ndst) Student nie posiada umiejętności rozumienia podstawowych kategorii ekonomicznych; w odniesieniu do systemu rachunkowości skomputeryzowanej, i nie umie określić wpływu czynników ilościowych ewidencjonowanych w systemie rachunkowości skomputeryzowanej na zarządzanie (dst) Student posiada podstawowe umiejętności rozumienia podstawowych kategorii ekonomicznych; w odniesieniu do systemu rachunkowości skomputeryzowanej, lecz nie umie określić wpływu czynników ilościowych ewidencjonowanych w systemie rachunkowości skomputeryzowanej na zarządzanie. (db) Student posiada umiejętności rozumienia podstawowych kategorii ekonomicznych; w odniesieniu do systemu rachunkowości skomputeryzowanej, lecz nie umie określić wpływu czynników ilościowych ewidencjonowanych w systemie rachunkowości skomputeryzowanej na zarządzanie. (bdb) Student posiada umiejętności rozumienia podstawowych kategorii ekonomicznych; w odniesieniu do systemu rachunkowości skomputeryzowanej, umie określić wpływ czynników ilościowych ewidencjonowanych w systemie rachunkowości skomputeryzowanej na zarządzanie.
EK 4 (ndst) Student nie jest przygotowany do pracy w przedsiębiorstwach różnych branż na stanowiskach w komórkach finansowo – księgowych przedsiębiorstwa wykorzystujących komputerowe systemy finansowo-księgowe i nie jest w stanie prowadzić własną działalność gospodarczą. (dst) Student jest przygotowany do pracy w przedsiębiorstwach różnych branż na stanowiskach w komórkach finansowo – księgowych przedsiębiorstwa wykorzystujących komputerowe systemy finansowo-księgowe na poziomie podstawowym, lecz nie jest w stanie prowadzić własną działalność gospodarczą. (db) Student jest przygotowany do pracy w przedsiębiorstwach różnych branż na stanowiskach w komórkach finansowo – księgowych przedsiębiorstwa wykorzystujących komputerowe systemy finansowo-księgowe, lecz nie jest w stanie prowadzić własną działalność gospodarczą. (bdb) Student jest przygotowany do pracy w przedsiębiorstwach różnych branż na stanowiskach w komórkach finansowo – księgowych przedsiębiorstwa wykorzystujących komputerowe systemy finansowo-księgowe, a także do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
|
Zakres tematów: |
Forma zajęć – WYKŁADY
W 1-Wprowadzenie do przedmiotu. Charakterystyka pojęć prawa bilansowego w aspekcie zinformatyzowanych ksiąg rachunkowych.
W 2-Wymogi prowadzenia ksiąg rachunkowych przy zastosowaniu technologii informatycznych.
W 3-Elementy polityki rachunkowości w zakresie ksiąg komputerowych.
W 4-Charakterystyka sprawozdań finansowych w powiązaniu z zastosowaniem systemu informatycznego.
W 5/6-Szczegółowe omówienie zasad wyceny i ewidencji aktywów i pasywów podmiotów w zakresie komputerowych ksiąg rachunkowych.
W 7/8/9-Szczegółowe omówienie powiązań operacji gospodarczych z wymogami prowadzenia zinformatyzowanych ksiąg rachunkowych.
W 10-Elementy sprawozdania finansowego podmiotu prowadzącego księgi rachunkowe przy zastosowaniu technik informatycznych.
W11-Elementy zamknięć ksiąg rachunkowych prowadzonych przy zastosowaniu technik informatycznych..
W 12Zabezpieczenia w zakresie systemu informatycznego obsługującego system rachunkowości.
W 13 Organizacja e-księgowości w przedsiębiorstwie
W 14-Dokumenty elektroniczne – e-faktura
W 15-Płatnik jako zapewnienie pełnej obsługi dokumentów ubezpieczeniowych i wymiany informacji z ZUS.
|