Politechnika Częstochowska - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Finanse przedsiębiorstw WZ-Z-Z1-FINPRZ-02
Wykład (WYK) Semestr letni 2018/2019

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 15
Limit miejsc: (brak limitu)
Zaliczenie: Egzamin
Efekty uczenia się:

EK 1 – student wykazuje się znajomością podstawowych pojęć warunkujących zarządzanie finansami przedsiębiorstwa (przychodów, kosztów, amortyzacji, problematyki pozyskiwania kapitału, kształtowania jego struktury i kosztu, gospodarowania kapitałem przedsiębiorstwa).

EK 2 – student zna zasady podejmowania decyzji finansowych w przedsiębiorstwie.

EK 3 – student rozróżnia metody analizy i diagnostyki służące do oceny kondycji finansowej przedsiębiorstwa.

EK 4- Student potrafi dokonywać wyliczeń w zakresie progu rentowności analizować dźwignię (finansową, operacyjną i połączoną) i koszt kapitału w przedsiębiorstwie.

Metody i kryteria oceniania:

SPOSOBY OCENY ( F – FORMUJĄCA, P – PODSUMOWUJĄCA)

P2. Egzamin pisemny (test, pytania otwarte, zadania).

EK1

(NDST) Nie zna żadnych źródeł finansowania działalności, nie potrafi wymienić składników struktury kapitału, nie zna formuł ani strategii finansowania aktywów obrotowych, nie zna kategorii przychodów, kosztów i amortyzacji.

(DST) Potrafi wymienić kilka form finansowania działalności, umie wymienić składniki średniego ważonego kosztu kapitału, ale nie zna formuł służących do ich obliczania, zna pojęcia donoszące się do zarządzania aktywami obrotowymi.

(DB) Zna wszystkie formy finansowania, potrafi z pomocą nauczyciela obliczyć koszt i strukturę kapitału, wymienia rodzaje amortyzacji z pomocą nauczyciela.

(BDB) Potrafi obliczyć koszt każdego składnika struktury kapitału oraz średni ważony koszt kapitału, potrafi wymienić i scharakteryzować strategie finansowania aktywów obrotowych oraz umie interpretować ich wielkości.

EK2

(NDST) Nie zna żadnych pojęć związanych z podejmowaniem decyzji finansowych w przedsiębiorstwie

(DST) Wymienia pojęcia, ale nie potrafi dokonać żadnych obliczeń.

(DB) Potrafi przeprowadzić rachunek efektywności kredytu bankowego przy pomocy nauczyciela i przy pomocy nauczyciela je interpretacji.

(BDB) Potrafi przeprowadzić rachunek efektywności źródeł finansowania. Interpretuje samodzielnie wyniki obliczeń.

EK 3

(NDST) Nie potrafi dokonać analizy kondycji finansowej przedsiębiorstwa na podstawie sprawozdań finansowych, nie umie obliczyć wskaźników finansowych.

(DST) Zna metody analizy kondycji finansowej przedsiębiorstwa, ale potrafi wyłącznie przeprowadzić analizę pionową i poziomą bilansu w sposób właściwy, potrafi wymienić wskaźniki finansowe w poszczególnych obszarach analizy, ale nie umie ich obliczać.

(DB) Oblicza, ale nie potrafi zinterpretować wielkości składników KON. Zna i charakteryzuje metody analizy kondycji finansowej przedsiębiorstwa, potrafi prawidłowo obliczyć wskaźniki finansowe, jednak nie umie ich zinterpretować i wskazać pomiędzy nimi zależności.

(BDB) Zna i charakteryzuje metody analizy kondycji finansowej przedsiębiorstwa, potrafi prawidłowo liczyć i właściwie interpretować wskaźniki finansowe.

EK4

(NDST) Student nie potrafi dokonywać wyliczeń w zakresie progu rentowności, nie potrafi dokonywać wyliczeń i analizować dźwignię(finansową, operacyjną i połączoną) i kosztu kapitału w przedsiębiorstwie

(DST) Student potrafi dokonywać wyliczeń progu rentowności, ale ma trudności w wyliczeniu. Student potrafi dokonywać wyliczeń dźwigni (finansowej, operacyjnej i połączonej) w ujęciu statycznym i kosztu kapitału w przedsiębiorstwie, ale ma trudności w wyliczeniach dźwigni w ujęciu dynamicznym i jej analizowaniu.

(DB) Student potrafi dokonywać wyliczeń progu rentowności wskaźników analizy wrażliwości, ale ma trudności w ich analizie Student potrafi dokonywać wyliczeń dźwigni (finansowej, operacyjnej i połączonej) w ujęciu statycznym i dynamicznym i kosztu kapitału w przedsiębiorstwie, ale ma trudności w analizie dźwigni..

(BDB) Student potrafi dokonywać wyliczeń w zakresie progu rentowności i potrafi przeprowadzić analizę wrażliwości. Student potrafi dokonywać wyliczeń i analizować dźwignię (finansową, operacyjną i połączoną) w ujęciu statycznym i dynamicznym i kosztu kapitału w przedsiębiorstwie

Zakres tematów:

W 1-3 Wprowadzenie do przedmiotu. Cel i przedmiot finansów przedsiębiorstwa. Prawne aspekty działalności przedsiębiorstw. Podmioty działalności gospodarczej. Sprawozdania finansowe przedsiębiorstw. 3h

W 4-6 Finansowanie działalności gospodarczej. Źródła pozyskiwania kapitałów przedsiębiorstwa. 3h

W 7-9 Charakterystyka przychodów i kosztów przedsiębiorstwa. Problem amortyzacji. 3h

W 10-12 Strategie finansowania działalności gospodarczej. Kapitał obrotowy netto. 3h

W 13-15 Decyzje inwestycyjne przedsiębiorstw. Wartość przedsiębiorstwa 3h

Metody dydaktyczne:

NARZĘDZIA DYDAKTYCZNE

1. Prezentacja multimedialna (Power Point).

2. Rzutnik (folie).

3. Tablica, kreda, mazaki.

4. Zestawy zadań przekazane studentom do rozwiązania.

5. Podręczniki, akty prawne.

6. Materiały z firm do analizy konkretnych przypadków przedsiębiorstw.

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 (brak danych), (sala nieznana)
Lidia Włodarska-Zoła 27/ szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Politechnika Częstochowska.
ul. J.H. Dąbrowskiego 69
42-201 Częstochowa
tel: +48 (34) 3255-211 https://pcz.pl
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)