Politechnika Częstochowska - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Makroekonomia E WZ-BHP-D1-MAK-01
Wykład (WYK) Semestr zimowy 2020/2021

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 15
Limit miejsc: (brak limitu)
Zaliczenie: Egzamin
Efekty uczenia się:

EK 1 - Student rozumie i posługuje się podstawowymi kategoriami ekonomicznymi niezbędnymi do rozumienia problematyki makroekonomii.

EK 2 - Student potrafi przedstawić podstawowe kategorie produktu i dochodu narodowego, funkcję konsumpcji i oszczędności oraz przedstawić wpływ inwestycji na wzrost dochodu narodowego w kraju.

EK 3 – Student potrafi wyjaśnić rolę budżetu w gospodarce, omówić politykę fiskalną państwa. Jednocześnie zna podstawowe funkcje pieniądza, umie wyjaśnić funkcjonowanie rynku pieniężnego. Zna fazy cyklu koniunkturalnego, jak również podstawowe problemy bezrobocia.

Metody i kryteria oceniania:

SPOSOBY OCENY ( F – FORMUJĄCA, P – PODSUMOWUJĄCA)

F1.Aktywność na ćwiczeniach i/lub ocena pracy w grupach i/lub ocena pracy na platformie e-learningowej.

P1.Kolokwium zaliczeniowe pisemne z możliwością uzupełnienia odpowiedzi/ ocena wynikająca z pracy w ramach e-learningu i/lub na zajęciach stacjonarnych.

P2. Egzamin pisemny lub ustny z możliwością uzupełnienia odpowiedzi.

EU1

2,0 - Student nie potrafi zaprezentować podstawowych kategorii ekonomicznych oraz nie rozumie istoty makroekonomii i nie zna podstawowych szkół myśli ekonomicznej.

3,0 - Student potrafi zaprezentować podstawowe kategorie ekonomiczne oraz rozumie istotę makroekonomii wymieniając jednocześnie istnienie szkół myśli ekonomicznej.

4,0 - Student potrafi omówić i posługiwać się podstawowymi kategoriami ekonomicznymi niezbędnymi do rozumienia problematyki makroekonomii oraz rozumie istotę makroekonomii rozróżniając i wskazując jednocześnie odmienne rozumowanie poszczególnych szkół myśli ekonomicznej.

5,0 - Student rozumie i posługuje się bardzo dobrze podstawowymi kategoriami ekonomicznymi niezbędnymi do rozumienia problematyki makroekonomii oraz rozumie istotę makroekonomii rozróżniając i wskazując jednocześnie odmienne rozumowanie poszczególnych szkół myśli ekonomicznej, odnosząc się przy tym do bieżących problemów gospodarki polskiej i światowej.

EU2

2,0 - Student nie potrafi przedstawić podstawowych kategorii produktu i dochodu narodowego, funkcję konsumpcji i oszczędności oraz nie potrafi przedstawić wpływu inwestycji na wzrost dochodu narodowego w kraju.

3,0 - Student potrafi przedstawić podstawowe kategorie produktu i dochodu narodowego, funkcję konsumpcji i oszczędności oraz w sposób ogólny przedstawić wpływ inwestycji na wzrost dochodu narodowego w kraju.

4,0 - Student potrafi przedstawić w sposób szczegółowy podstawowe kategorie produktu i dochodu narodowego, funkcję konsumpcji i oszczędności oraz potrafi przedstawić wpływ inwestycji na wzrost dochodu narodowego w kraju.

5,0 - Student potrafi przedstawić w sposób szczegółowy podstawowe kategorie produktu i dochodu narodowego, funkcję konsumpcji i oszczędności oraz potrafi przedstawić wpływ inwestycji na wzrost dochodu narodowego w kraju. Student potrafi omawiane kategorie makroekonomiczne odnieść do sytuacji gospodarczej w kraju. Potrafi wyciągnąć wnioski na podstawie przeprowadzonej analizy sytuacji gospodarczej kraju.

EU3

2,0 - Student nie potrafi wyjaśnić roli budżetu w gospodarce, nie potrafi omówić polityki fiskalnej państwa. Jednocześnie nie zna podstawowych funkcji pieniądza i nie umie wyjaśnić funkcjonowania rynku pieniężnego. Nie zna faz cyklu koniunkturalnego, jak również podstawowych problemów bezrobocia.

3,0 - Student potrafi wyjaśnić rolę budżetu w gospodarce, omówić ogólnie politykę fiskalną państwa. Jednocześnie zna podstawowe funkcje pieniądza i umie wyjaśnić funkcjonowanie rynku pieniężnego. Zna fazy cyklu koniunkturalnego i umie je opisać. Zna również podstawowe problemy bezrobocia.

4,0 - Student potrafi wyjaśnić rolę budżetu w gospodarce, omówić w sposób szczegółowy politykę fiskalną państwa. Jednocześnie zna podstawowe funkcje pieniądza i umie wyjaśnić funkcjonowanie rynku pieniężnego. Zna fazy cyklu koniunkturalnego i potrafi je wyróżnić, jak również podstawowe problemy bezrobocia.

5,0 - Student potrafi wyjaśnić rolę budżetu w gospodarce, omówić w sposób szczegółowy politykę fiskalną państwa. Jednocześnie zna podstawowe funkcje pieniądza i umie wyjaśnić funkcjonowanie rynku pieniężnego oraz istotę polityki monetarnej oraz potrafi przedstawić system bankowy kraju. Student umie odnieść posiadaną wiedzę do sytuacji finansowej Polski podając przykłady do omawianych zagadnień: cyklu koniunkturowego i rynku pracy oraz bezrobocia.

Zakres tematów:

W 1 - Podstawowe pojęcia i przedmiot ekonomii. Makro- a mikroekonomia. Ekonomia jako nauka. Przedmiot zainteresowania ekonomii. Czynniki produkcji. Krzywa możliwości produkcyjnych i koszt alternatywny. 2h

W2 - Podstawowe zależności agregatowe. Funkcja konsumpcji i oszczędności. Inwestycje. 1h

W 3 - Główne nurty współczesnej ekonomii. Równowaga makroekonomiczna. 1h

W 4 - Mierzenie produktu i dochodu narodowego. Problemy pomiaru gospodarki. Determinanty dochodu narodowego. Tworzenie i podział dochodu narodowego. 2h

W 5 - Inflacja, jako problem makroekonomiczny. Pomiar inflacji i jej rodzaje. Skutki i sposoby walki z inflacją. 1h

W 6 - Teoria zatrudnienia i bezrobocia. Polityka państwa na rynku pracy. Rynek pracy w wymiarze makroekonomicznym. 1h

W 7 - Rola państwa w gospodarce. Podstawowe problemy polityki gospodarczej. Budżet państwa. Podatki i wydatki budżetowe a dochód narodowy. Deficyt budżetowy i jego finansowanie. 2h

W 8 - Polityka pieniężna. Rola Banku Centralnego w kontroli podaży pieniądza. Równowaga na rynku pieniądza. 2h

W 9 - Gospodarka otwarta: bilans płatniczy kraju, znaczenie handlu zagranicznego w krótkim i długim okresie. Kursy walut i ich związek z bilansem płatniczym kraju. 2h

W 10 - Cykl koniunkturalny. Wzrost i rozwój gospodarczy. Podsumowanie całego materiału. 1h

Metody dydaktyczne:

1. Podręczniki i skrypty

2. Sprzęt audiowizualny

3. Tablica

4. Kopiowane materiały dydaktyczne

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 (brak danych), (sala nieznana)
Monika Sipa 25/ szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Politechnika Częstochowska.
ul. J.H. Dąbrowskiego 69
42-201 Częstochowa
tel: +48 (34) 3255-211 https://pcz.pl
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.0.4.0-4 (2024-07-15)