Politechnika Częstochowska - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Psychologia i socjologia WZ-BHP-D1-PIS-01
Ćwiczenia (CW) Semestr zimowy 2021/2022

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 15
Limit miejsc: (brak limitu)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Efekty uczenia się:

EU 1- Student opisuje aspekty funkcjonowania jednostki i grup w ramach mikrostruktur i makrostruktur aspołecznych

EU 2- Student opisuje podstawowe zjawiska społeczne zachodzące w organizacjach społecznych i w podmiotach gospodarczych.

EU 3- Student charakteryzuje procesy opisywane w ramach socjologii oraz psychologii i rozumie przyczyny ich przebiegu.

Metody i kryteria oceniania:

F1. Przygotowanie tekstów źródłowych

F2. Prezentacja wiedzy podręcznikowej oraz interpretacja tekstów

P1. Kolokwium zaliczeniowe z ćwiczeń sprawdzające przyswojenie omawianych zagadnień

EU1

2,0 Student nie potrafi przedstawić aspektów funkcjonowania jednostki i grup w ramach mikrostruktur i makrostruktur aspołecznych

3,0 Student opisuje aspekty funkcjonowania jednostki i grup w ramach mikrostruktur i makrostruktur aspołecznych, ale nie potrafi ich wyjaśnić 4,0 Student wyjaśnia aspekty funkcjonowania jednostki i grup w ramach mikrostruktur i makrostruktur aspołecznych

5,0 Student potrafi wyjaśnić aspekty funkcjonowania jednostki i grup w ramach mikrostruktur i makrostruktur aspołecznych na wybranych przez

siebie przykładach

EU2

2,0 Student nie potrafi przedstawić podstawowych zjawisk społecznych zachodzących w organizacjach społecznych i w podmiotach gospodarczych. 3,0 Student opisuje podstawowe zjawiska społeczne zachodzące w organizacjach społecznych i w podmiotach gospodarczych, ale nie potrafi ich wyjaśnić.

4,0 Student wyjaśnia podstawowe zjawiska społeczne zachodzące w organizacjach społecznych i w podmiotach gospodarczych.

5,0 Student potrafi wyjaśnić podstawowe zjawiska społeczne zachodzące w organizacjach społecznych i w podmiotach gospodarczych na wybranych prz

EU3

2,0 Student nie potrafi przedstawić procesów opisywanych w ramach socjologii i psychologii i nie rozumie przyczyn ich przebiegu.

3,0 Student charakteryzuje procesy opisywane w ramach socjologii i psychologii, ale nie rozumie przyczyn ich przebiegu i nie potrafi ich analizować.

4,0 Student charakteryzuje procesy opisywane w ramach socjologii i psychologii i rozumie przyczyny ich przebiegu.

5,0 Student potrafi analizować procesy opisywane w ramach socjologii i psychologii na wybranych przez siebie przykładach, rozumie przyczyny ich przebiegu.

Zakres tematów:

C1 – Zajęcia wprowadzające. Omówienie sposobu organizacji pracy, warunków zaliczenia przedmiotu, podanie literatury przedmiotu oraz sposobu korzystania z tekstów źródłowych.

1h

C2 – Narodziny i rozwój socjologii oraz psychologii. Psychologizm i socjologizm. Związki socjologii i psychologii z innymi naukami. Dyskusja nad problematyką odrębności dyscyplin naukowych.

1h

C3 – Tradycyjne koncepcje dotyczące natury człowieka. Ewolucjonizm i neoewolucjonizm. Rozwój badan nad zachowaniem człowieka i jego społeczną naturą przez biologów. Charakterystyka różnorodności poglądów na naturę ludzką.

1h

C4 – C5 Charakterystyka procesu socjalizacji jednostki. Omówienie procesów tworzenia się osobowości człowieka i jej zaburzeń w odniesieniu do koncepcji psychologicznych. Omówienie wybranych typologii temperamentu.

2h

C6 – Przyjmowanie norm i wartości przez jednostkę. Zachowania dewiacyjne.

1h

C7 - C8 – Procesy poznawcze – uwaga, spostrzeganie. Omówienie podstawowych cech i funkcji uwagi. Wprowadzenie w tematykę percepcji (definicja pojęć: zmysły, wrażenia, spostrzeżenia, złudzenia). Charakterystyka czynników modyfikujących spostrzeganie. Reguły percepcyjne.

2h

C9 – Procesy poznawcze – pamięć. Charakterystyka pamięci (pamięć jako proces oraz właściwość, fazy procesu pamięciowego, rodzaje pamięci, efekt pierwszeństwa i świeżości). Omówienie najważniejszych czynników wpływających na zapamiętywanie, przechowywanie i przypominanie.

1h

C10 – Procesy poznawcze – uczenie się. Charakterystyka procesu uczenia się (warunkowanie klasyczne i instrumentalne, modelowanie). Wybrane aspekty inteligencji.

1h

C11 - C12 – Procesy wewnątrzgrupowe w ujęciu socjologii i psychologii społecznej. Spójność grupy. Grupa odniesienia w ujęciu teorii średniego zasięgu. Omówienie zagadnień związanych z przydatnością koncepcji grupy społecznej przy tworzeniu grup i zespołów pracowniczych.

2h

C13 – Dyskusja nad funkcjonowaniem jednostek w strukturach organizacji formalnych

1h

C14 – Jednostka i organizacja formalna we współczesnym społeczeństwie. Dyskusja w odniesieniu do koncepcji rozwoju społecznego i nierówności społecznych

1h

C15 – Sprawdzenie wiedzy studentów za pomocą pisemnego testu.

1h

Metody dydaktyczne:

1. Podręczniki i publikacje naukowe

2. Sprzęt audiowizualny

3. Raporty ośrodków badania opinii społecznej, raporty GUS i innych instytucji

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 każda środa, 14:15 - 15:00, sala 215-Z
Magdalena Bsoul-Kopowska, Sebastian Skolik 33/ szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów - Budynek B
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Politechnika Częstochowska.
ul. J.H. Dąbrowskiego 69
42-201 Częstochowa
tel: +48 (34) 3255-211 https://pcz.pl
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)